reklama

Golodomor - holocaust o ktorom veľa nevieme (po malej úprave)

Tento blog som prvý krát uverjenil 26. 11. 2007. Vzhľadom k téme a niektoým pripomienkam (nezachytil som slovenské médiá, pretože som v zahraničí) ho ponúkam ešte raz. Teraz možno aktuálnejšie Pred necelými troma týžňami prešlo pripomenutie tragédie slovenského najväčšieho suseda, s ktorým máme najkratšiu hranicu. V Ukrajine si pripomenuli 75 výročie tragického hladomoru - genocídy, o ktorej sme sa v škole neučili a ani sa teraz sa neučia. Udalosti, pri ktorej zahynulo 7 - 10 miliónov roľníkov, prevažne Ukrajincov. Udalosti, ktorá neotriasla vtedajšou Európou, pretože všetkým zahraničným novinárom vtedy ukázali gýčovo zariadené dedinky a zabránili im voľne cestovať po vtedajšej UkSSR. Pretože cez víkend si na Ukrajine pripomenuli túto tragédiu národnou akciou - Zasvieť sviečku, a ja som zhodou okolností v Kyjeve - píšem, čo som sa tu dozvedel a chcem ukázať fotografie, ktoré som, síce len na mobil, urobil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

V prvom rade nie som historik a čerpám len z údajov, ktoré sú dostupné v Kyjeve.

Júl 1932 - sovietska vláda priala nereálny plán úrody

August 1932 - prijatý zákon "Za päť kláskov", podľa ktorého odsúdili každého, kto zbieral na poli úrodu (zostatky), vrátane detí.

November 1932 - zavedené materiálne pokuty, čo znamenolo konfiškácia všetkých potravín

December 1932 - boli vzaté zo spoločných zásob (kolgospiv) všetky zásoby vrátene toho, čo už bolo pripravené na sejbu

November 1932 - na Ukrajine sa vytvorili getá - dediny, obce, dokonca celé oblasti. Tieto hladové getá - nazývané Čierne dosky, boli obkľúčené vojakmi, aby nik nemohol výjsť a vôjsť. Bola zakázaná akákoľvek výmena čohokoľvek, čo znamenalo rozsudok smrti pre obyvateľov geta. Za "čierne dosky" bolo zavretých 1/3 Ukrajincov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jar 1933 bol zakázaný voľný vjazd do Ukrajiny a do Kubáne.

V tom čase, kedy hladom umierali milióny ukrajincov, vláda exportovala obilie a vzrástla výroba liehovarov, ktoré vyrábali vodku na export.

Zomierajúci ľudia za "Čiernymi doskami" jedli trávu, kôru, psov, dokonca mŕtvych. Obilnica Európy - černozem umierala hladom.

Zahynulo 7 - 10 miliónov ľudí. (údaj len za Ukrajinu, na základe porovaní demografického vývoja - štatistika sa samozrejme nerobila)

V sobotu 24. novembra 2007 si Ukrajinci pripomenuli toto tragické výročie zapálením symbolickej sviečky. Sviečky horeli v oknách, na námestiach, pri kostolch - na mnohých miestach. V Kyjeve sú sprístupnené historické materiály na výstavách, sú tu expozície plagátov, obrazov a úprimne hovorím, ťažko sa na to pozerá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A nakoniec vôbec nechápem - keď komunisti boli v tom čase takýto krutý - prečo sa o tom nikde nehovorilo a prečo sa o tom chce mlčať aj teraz. Jedna výstava o hladomore v Ukrajine vám pomôže vytvoriť si názor na štátny sociálne spravodlivý systém - zvaný socializmus - viac ako tisíce kníh a prednášok.

Stanislav Žiačik

Stanislav Žiačik

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadám a skúšam. Pozerám sa na svet okolo seba a už nechcem mlčať. Možno to niekoho zaujme a možno sa tak niečo o sebe dozviem. Životom snáď skúsený, ale stále sa pýtajúci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáDlhé DielyrôzneSúkromnéUkrajina

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu