Ako by mal vyzerať park na Dlhých Dieloch

Autor: Stanislav Žiačik | 20.7.2007 o 14:21 | Karma článku: 3,76 | Prečítané:  1186x

Tento námet píšem pri otvorenom okne, kde vonku hučia žeriavy, zváračky, karbobrúsky a iné stavebné nástroje. Bývam na stavenisku. Bývam na Dlhých dieloch. Dobrovoľne som si vybral nocľaháreň a premýšľam ako by bolo super, keby na mieste, na ktorom ktosi kedysi sľuboval park sa už viac nestavalo a podarilo sa ho naozaj vystavať. Nielen pre mňa, a pre najbližšie domy, ale aj dlhodielčanov a možno aj Bratislavčanov.

Čo by mal taký park obsahovať?

 1. park by nemal mať len lokálny charakter, i keď na 90% ho budú používať miestni obyvatelia. Ale ani Medická záhrada, alebo Prezidentská záhrada neboli budované len pre okolitých obyvateľov
 2. park musí mať zeleň. Najlepšie stromy. Aj keď, kým vyrastú, tak to bude trvať 10 – 20 rokov. No a čo. Nemusíme všetko mať len teraz a pre seba. Potom by mal mať, v rámci zelene, plochu trávovú – lúka či skôr lúčka, alebo čistinka, či čistinky.
 3. keďže park budú využívať aj psíčkari, musí mať koše s vreckami na psie exkrementy. A tabule, ktoré ich budú vyzývať, prosiť a prikazovať aby ich domáci miláčikovia neza..... celý park
 4. park by mal mať chodníky. Chodníky pre mamičky s kočiarmi, chodníky pre dôchodcov a zamilovaných, chodníky na prechádzanie a možno aj detské bickykle
 5. pri chodníkoch by mali byť lavičky
 6. aspoň jedno miesto v parku by malo byť jeho „centrom“. Na ňom môže byť vydláždená plocha, kvetinová výsadba a fontána
 7. na kamennom sídlisku ako sú dlhé diely sa fontána žiada. Voda osvieži vzduch vytvorí centrum a dotvorí atmosféru
 8. park musí mať miesta, kde by sa v budúcnosti mohli umiestňovať sochy. Sochy patria do parku a slúžia ako navigačné body
 9. ako čerešnička na torte by bolo miesto s preliezkami – drevené a prírodné, možno kovové ale určite nie umelohmotné; malé pieskovisko, oplotené univerzálne mini ihrisko na volejbal, basketbal, futbal, florbal, hokejbal, nohejbal a tenis. Prevádzkovateľom by mal byť STARZ alebo občianske združenie. A malý bufet – kafetéria by v budúcnosti bola v parku tiež in. Ale nemusí byť hneď od začiatku. Len sa môže na to myslieť.
 10. park na Dlhých Dieloch, v lokalite o ktorej píšem, by mohol využiť svoju polohu na „krásnu vyhliadku“ na juh – Petržalka, Rakúsko, Hainburg, Dunaj, lužné lesy, Karloveské rameno.
 11. park by mal mať dohľad. Mestská polícia by mala raz začas poslať pešiu, bicyklovú alebo konskú J hliadku do parku. Aj večer. Aby sme sa naučili čo sa môže a čo nie.
 12. park musí mať pána aj na zeleň. A môže mať aj sponzorov. Obyvatelia Dlhých Dielov by si mohli v dražbe kúpiť strom. Svoj strom. Firmy by si mohli kúpiť sochy, fontány. A môžu si ich kúpiť aj politické strany alebo politici. To je jedno. Hlavne nech je park.
  Krásny sen, čo poviete. Je nereálny? Dokáže starostka, alebo primátor „zabojovať“ aj za takýto sen? Dokážu to poslanci? Dokážeme za to bojovať aj my?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Do rekreačného sídla papalášov politici už takmer nechodia

V Častej–Papierničke boli minulý rok ubytovaní len dvaja poslanci, zariadenie viac využívajú zamestnanci Kancelárie NR SR a verejnosť.

EKONOMIKA

Dali sa odhaliť na internete. SIS sa zbavila prvej budovy

Ministerstvo vnútra tam chcelo byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Z armády odchádza na protest skúsený generál

Generálporučík Macko je jediný Slovák, ktorý riadil základňu NATO.


Už ste čítali?