Par(čí)k na Dlhých Dieloch (vraj) bude!

Autor: Stanislav Žiačik | 2.8.2007 o 7:00 | Karma článku: 4,30 | Prečítané:  1000x

Informácia pre všetkých, ktorí podporili našu petíciu a výzvu. Po vyše troch týždňoch od začatia petície sme dosiahli prvý úspech (?). Starostka mestskej časti Karlova Ves, na základe informácii o petícii zorganizovala stretnutie so zástupcami spoločnosti OTYK, na ktoré prizvala aj mňa. Takže informácie z prvej ruky.

Ako skeptici a realisti predpokladali OTYK odmietol jednať o výmene pozemkov, aby sa rozšírilo územie parku. Majú územné rozhodnutie na pozemky, majú projekt, a pripravujú všetko na získanie stavebného povolenia, majú úver a už budú predávať byty. Ale priniesli na stretnutie niečo konštruktívne: architektonický návrh na park. Jednak v územnom rozhodnutí majú čiastočnú povinnosť niečo urobiť a jednak iniciatívne navrhli riešenie celého parku. Zoskenoval som ich návrh a kto má záujem môže si ho preštudovať (príloha). Prichádza na rad druhá časť petície, zhromaždiť návrhy ako by sme si park predstavovali. Preto prosím všetkých, ktorí majú záujem aby mi napísali svoje pripomienky, nápady návrhy a úvahy a ja sa ich pokúsim zosumarizovať a v mene petičného výboru ich prednesiem starostke.

Teraz prichádza najdôležitejšia časť celej akcie – ustriehnuť, aby to čo sa sľubuje, aby sa aj dodržalo. Aby sa vytvoril projekt, ktorý bude riešiť aj okolité pozemky, ktoré OTYK ešte do svojej štúdie nezahrnul, aby sa projekt schválil, aby sa naň získali peniaze a aby sa reálne zrealizoval (postavil, zasadil, vypestoval a pod.) Potom pomôcť občianskymi aktivitami k tomu, aby park bol pre všetkých, aby sme sa tam radi stretávali a aby sa nezmenil len na miesto na vykonávanie potrieb pre psov. Myslím si, že budeme ešte možno iniciovať aktivity na získanie sponzorov na stromy, lavičky, sochy a fontánu, na koše a vrecká pre psie výlučky a tak ďalej a ...ak budeme vládať a bude sa nám chcieť.

Takže ďakujem všetkým, ktorí našu petíciu podporili a prosím ich aby už zastavili zbieranie podpisov a doručili mi podpisové hárky. Petíciu riadne odovzdáme príslušným úradom a potom musíme hľadať cesty ako ustriehnuť aby zo sľubu a výkresu nezostal len prázdny papier.

OTYK plánuje začať výstavbu v januári, alebo februári budúceho roku, (teda musí ešte vybaviť stavebné povolenie) a ukončenie plánuje na rok 2010. Rok 2010 by mal byť aj rok kedy by sa mal vybudovať park. Starostka sa teraz musí oficiálne vyjadriť ako ďalej postupovať s parkom, a musí nám – občanom, ktorí sa v tom angažujú povedať, ako si predstavuje naše miesto v celom procese. Možno musíme založiť nejakú iniciatívu alebo niečo podobné, aby sme mali informácie a aby sme boli pri celom procese, ale teraz je predčasné hovoriť čo presne – na ťahu je starostka.

Nakoniec ešte zopár poznámok: ak sa do územného rozhodnutia pri nových stavbách podarí dostať záväzok pre staviteľa upraviť okolité plochy  a vybudovať zeleň; ak sa podarí dostať záväzok vybudovať väčší počet parkovacích miest, ako je koeficient mesta (0,5) je väčšia šanca aj pri iných stavbách aby sa nebudovali len monštrá.

Ak média, nebudú len pasívne informovať o petíciach a pritom prinášať v podstate PR články o nových stavbách, ale budú aktívne, až propagandisticky písať o zeleni, životnom prostredí a službách, tak máme väčšiu šancu žiť v peknom meste. Ak sa politické strany v regionálnej politike prestanú správať len ako sprostredkovatelia investícii, ale budú naozaj zastupovať názory voličov, je tu tiež nádej zachrániť prirodzený vývoj mesta. Ale to už sme v utópii, v sne, v inej krajine, v inom storočí a možno aj v inom živote.

V každom prípade budem na svojom blogu prinášať ďalšie infomácie o parku a taktiež prosím všetkých, ktorí majú záujem sa vyjadriť, alebo majú informácie k danej problematike aby mi svoje príspevky poslali, zverejním ich na svojom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?