Golodomor - holocaust o ktorom veľa nevieme (po malej úprave)

Autor: Stanislav Žiačik | 26.11.2007 o 9:00 | Karma článku: 10,22 | Prečítané:  1460x

Tento blog som prvý krát uverjenil 26. 11. 2007. Vzhľadom k téme a niektoým pripomienkam (nezachytil som slovenské médiá, pretože som v zahraničí) ho ponúkam ešte raz. Teraz možno aktuálnejšie Pred necelými troma týžňami prešlo pripomenutie tragédie slovenského najväčšieho suseda, s ktorým máme najkratšiu hranicu. V Ukrajine si pripomenuli 75 výročie tragického hladomoru - genocídy, o ktorej sme sa v škole neučili a ani sa teraz sa neučia. Udalosti, pri ktorej zahynulo 7 - 10 miliónov roľníkov, prevažne Ukrajincov. Udalosti, ktorá neotriasla vtedajšou Európou, pretože všetkým zahraničným novinárom vtedy ukázali gýčovo zariadené dedinky a zabránili im voľne cestovať po vtedajšej UkSSR. Pretože cez víkend si na Ukrajine pripomenuli túto tragédiu národnou akciou - Zasvieť sviečku, a ja som zhodou okolností v Kyjeve - píšem, čo som sa tu dozvedel a chcem ukázať fotografie, ktoré som, síce len na mobil, urobil.

V prvom rade nie som historik a čerpám len z údajov, ktoré sú dostupné v Kyjeve.

Júl 1932 - sovietska vláda priala nereálny plán úrody

August 1932 - prijatý zákon "Za päť kláskov", podľa ktorého odsúdili každého, kto zbieral na poli úrodu (zostatky), vrátane detí.

November 1932 - zavedené materiálne pokuty, čo znamenolo konfiškácia všetkých potravín

December 1932 - boli vzaté zo spoločných zásob (kolgospiv) všetky zásoby vrátene toho, čo už bolo pripravené na sejbu

November 1932 - na Ukrajine sa vytvorili getá - dediny, obce, dokonca celé oblasti. Tieto hladové getá - nazývané Čierne dosky, boli obkľúčené vojakmi, aby nik nemohol výjsť a vôjsť. Bola zakázaná akákoľvek výmena čohokoľvek, čo znamenalo rozsudok smrti pre obyvateľov geta. Za "čierne dosky" bolo zavretých 1/3 Ukrajincov.

Jar 1933 bol zakázaný voľný vjazd do Ukrajiny a do Kubáne.

V tom čase, kedy hladom umierali milióny ukrajincov, vláda exportovala obilie a vzrástla výroba liehovarov, ktoré vyrábali vodku na export.

Zomierajúci ľudia za "Čiernymi doskami" jedli trávu, kôru, psov, dokonca mŕtvych. Obilnica Európy - černozem umierala hladom.

Zahynulo 7 - 10 miliónov ľudí. (údaj len za Ukrajinu, na základe porovaní demografického vývoja - štatistika sa samozrejme nerobila)

V sobotu 24. novembra 2007 si Ukrajinci pripomenuli toto tragické výročie zapálením symbolickej sviečky. Sviečky horeli v oknách, na námestiach, pri kostolch - na mnohých miestach. V Kyjeve sú sprístupnené historické materiály na výstavách, sú tu expozície plagátov, obrazov a úprimne hovorím, ťažko sa na to pozerá.

A nakoniec vôbec nechápem - keď komunisti boli v tom čase takýto krutý - prečo sa o tom nikde nehovorilo a prečo sa o tom chce mlčať aj teraz. Jedna výstava o hladomore v Ukrajine vám pomôže vytvoriť si názor na štátny sociálne spravodlivý systém - zvaný socializmus - viac ako tisíce kníh a prednášok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Do rekreačného sídla papalášov politici už takmer nechodia

V Častej–Papierničke boli minulý rok ubytovaní len dvaja poslanci, zariadenie viac využívajú zamestnanci Kancelárie NR SR a verejnosť.

EKONOMIKA

Dali sa odhaliť na internete. SIS sa zbavila prvej budovy

Ministerstvo vnútra tam chcelo byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Z armády odchádza na protest skúsený generál

Generálporučík Macko je jediný Slovák, ktorý riadil základňu NATO.


Už ste čítali?