Svinstvo na Dlháčoch

Autor: Stanislav Žiačik | 4.1.2010 o 9:00 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  798x

Po včerajšom návrate z hôr na moje milované sídlisko som narazil na rozfúkané smeti. Dostavali sa ďalšie nové byty (našťastie ešte nie sú plne obsadené), nájomníci sa nasťahovali a vonku sa už niekoľko mesiacov zhromažďujú smeti. Smeti v smetiakoch, čo je super, ale aj smeti okolo smetiakov. A pretože Dlhé Diely sú známe svojou veternosťou, tak každý poryv vetra začne smeti rozfúkavať a rozťahovať okolo sídliska.   

A potom prídete domov a všade sa povaľujú smeti. Prostredie vplýva na každého človeka a na Dlhodielčanov už dlhodobo vplývajú smeti. Stačí sa prejsť od Matejkovej po Majerníkovu, cez Jána Stanislava na Hlaváčikovu a všade na vás čakajú papieriky, kartóny, občas plastové fľaše, kúsky obalov. A k tomu psie pamiatky, do ktorých ľahko stúpite a cigaretové ohorky. V blízkosti stavieb poletujú polystyrény, zvyšky stavebných hmôt a na cestách je vrstva prachu, kombinovaná so zaschnutými stopami betónu, malty, náterov a štrku. Smeti sa už roky sa na seba lepia a lietajú, poletujú obklopujú nás. Vojdete do longitálskej  Billy a v garáži a výťahu máte pocit, že ste v špine nejakého geta. Našťastie v zime smeti zakryje sneh, na jar, na jeseň ich občas odplaví dážď a malé smeti prekryje tá úbohá sídlisková zeleň. Ale počas zimy, ako je zatiaľ naša, keď nie je sneh ani zeleň, iba vietor, tak môžete vidieť smetisko okolo nás. Kto si na stav špiny na Dlhých Dieloch nezvykol, ten z nich uteká preč, ale prevažná väčšina si na to zvykla. Zvykla si, pretože musí riešiť, ako sa na Dlhé diely dostať, kde nakúpiť, kde zaparkovať a potom hajde domov, do svojho pokoja, do svojho sveta. Niektoré vchody to aspoň trochu riešia a postavia striešky nad smetiakmi. Ak sú smeti v smetiaku, tak nelietajú. Niektorí ľudia občas zdvihnú smeti okolo smetiaku, ale títo donkichotovia len bojujú s veternými mlynmi. Doslova s veternými. A naši noví susedia? Tí to neriešia - tí smeti vezmú a položia vedľa smetiaka. Veď SATO uprace. Tešia sa z nového vytúženého bývania a smeti na ulici ich nezaujímajú.

Kto to teda má vyčistiť?

Domnievam sa, že v prvom rade by všetky nové stavby (ale aj staré) mali mať dostatočne nadimenzované smetiaky. Zrejme aj zakryté a ohradené, pokiaľ je to možné. To je vec, ktorá sa dá upraviť v podmienkach, ktoré vie ovplyvniť miestna samospráva a naša milovaná sľubujúca starostka. Či je to už v kolaudačnom rozhodnutí, v stavebnom povolení, v záväzných normatívoch, alebo vo všeobecných záväzných nariadeniach. Po zahájení fungovania každého nového domu by mali byť povinne pristavené veľkokapacitné kontajnery. Vzhľadom na veternosť kontajnery s deklom, pretože inak smeti rozfúka vietor. Potom by mala lepšie fungovať mestská polícia. Veď ak sú okolo smetiakov niekoľko týždňov nakopené smeti, tak asi je niekto za to zodpovedný, alebo nie? Ten niekto - či už je to OLO, alebo obyvatelia vchodu, musia pocítiť, že smetisko sa netoleruje. Ak sa netoleruje, tak to musí byť jasné všetkým. Neverím, že ak sa bude verejne dbať na to, aby sme nemali na Dlháčoch smetisko, tak väčšina bude úmyselne rozhadzovať smeti. Naopak, budeme chcieť aby všetci robili svoju prácu poriadne. A potom by sme sa už konečne mali začať pýtať našich milovaných zástupcov v samospráve, čo tam dočerta robia, keď je všade okolo nás taký bordel. Ak ich zaujímajú len vznešené predaje, investície, kšefty a publicita, mali by sme sa pokúsiť, aby vietor neodvial len smeti, ale aj tých ktorí tam už dlhé roky sedia a svojimi nesplnenými sľubmi len špinia vzduch. Chcelo by to veľkú metlu a vymiesť ich všetkých, inak sa u nás nič nezmení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Do rekreačného sídla papalášov politici už takmer nechodia

V Častej–Papierničke boli minulý rok ubytovaní len dvaja poslanci, zariadenie viac využívajú zamestnanci Kancelárie NR SR a verejnosť.

EKONOMIKA

Dali sa odhaliť na internete. SIS sa zbavila prvej budovy

Ministerstvo vnútra tam chcelo byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Z armády odchádza na protest skúsený generál

Generálporučík Macko je jediný Slovák, ktorý riadil základňu NATO.


Už ste čítali?