Las Jarovce - Petržalka mesto hriechu

Autor: Stanislav Žiačik | 11.3.2010 o 10:00 | Karma článku: 4,10 | Prečítané:  719x

Téma megakasíno rezonuje bratislavským mediálnym životom a medializáciou rôznych stanovísk hlavne proti kasínu. Aj keď v podstate nejde o kasíno, ale o zábavný komplex určený pre voľný čas a kasíno tam má byť len jednou z aktivít, lákadiel. Túto informáciu však prehlušila bitka proti megakasínu a tak už ťažko sa dá hovoriť zábavnom komplexe. Na vystúpeniach pána Zászlósa z Trigranitu je badať teraz viac informácii o kongresoch, cestovnom ruchu, ale ako hovoria Česi: „pozdě je bycha honiti" projekt je už ideovo spojený s megakasínom. Tak ho víťazoslávne predstavil Ján Počiatek, ako jeho príspevok k rozvoju slovenského hospodárstva, a tak už bude projekt rezonovať vždy keď sa spomenú Jarovce, Trigranit a Petržalka. Neviem, ako to nakoniec celé skončí, ale keďže ma táto téma zaujíma, rozhodol som sa priniesť zopár zaujímavých súvislostí, faktov a úvah.

Zvýhodnenie Megakasína

V súčasnosti, podľa Zákona  171/ 2005 o Hazardných hrách, prevádzkovatelia kasín na Slovensku na to, aby získali licenciu musia mať základné imanie 1 657 715 EUR (50 000 000 Sk),  a zloženú finančnú zábezpeku 497 315 EUR (15 000 000 Sk). Potom platia odvody vo výške 27% z hernej istiny (24% do štátneho rozpočtu a 3% do rozpočtu obce). Za hernú istinu sa považuje rozdiel medzi všetkými prijatými vkladmi a vyplatenými výhrami.

Novela zákona z 22. októbra 2009 zadefinovala nový druh kasína = kasíno v rekrečnom komplexe (ľudovo megakasíno). Obmedzením je okrem minimálneho počtu hier (50 stolov a 500 výherných automatov) aj celková minimálna plocha kasína 7 000 m2 a jeho prepojenie na rekreačný komplex s rozlohou najmenej 50 000 m2. Základné imanie pri takomto kasíne musí byť 20 000 000 EUR. Pri klasickom kasíne sa licencia udeľuje na 10 rokov a pri kasíne v rekreačnom komplexe na 30 rokov. Do hranice hernej istiny 20 000 000 EUR platia pre megakasíno rovnaké odvody, ako pri klasickom kasíne. Nad túto sumu sa potom odvádzajú odvody vo výške 15% až do hranice hernej istiny 40 000 000 EUR a 8% zo sumy nad hernú istinu 40 000 000 EUR. Pokiaľ by som veľmi optimisticky rátal výhernosť v kasíne 77%, tak na hernú istinu 20 000 000 EUR by vklady v megakasíne museli byť 86,9 mil. EUR (niečo vyše 2,6 mld. SK). Len pre porovnanie v roku 2008 boli celkové vklady vo všetkých kasínach na Slovensku 55 mil. EUR (1,6 mld. Sk) a tak megakasíno by muselo ročné slovenské vklady z roku 2008 presiahnuť o cca 33 mil. EUR (1 mld. Sk), aby sa dostalo na lepšiu hranicu odvodov. (Pre porovnanie celkový trh vo vkladoch v roku 2008 bol u výherných prístrojov 829,7 mil. EUR (25 mld. Sk), v elektronických ruletách 258 mil. EUR (7,8 mld. Sk) a v tzv.  videohrách - videolotériach 365, 4 mil. EUR (11 mld. Sk). Údaje za rok 2009 budú podstatne horšie, ale nemám ich zatiaľ možnosť získať, tak porovnávam relatívne dobrý rok 2008.

Kasíno je teda zvýhodnené, ale až od hranice, ktorá sa zdá byť dostatočne vysoko a ďaleko.

Kriminalita

Las Vegas má jednu najvyšších mier kriminality v porovnaní s ostatnými americkými mestami. Na 1000 obyvateľov pripadá 29,9 vlámaní (celkom USA 7,27), 61,76 krádeží ( 22,86 USA) a 33,91 krádeží motorových vozidiel (4,17). Na štvorcovú míľu pripadá 610 kriminálnych činov, pričom na štát Nevada je to 105 a národný priemer je 49,6 kriminálnych činov na štvorcovú míľu. Šancu, že sa stanete obeťou kriminálneho činu je 1 zo 49. Na tisíc obyvateľov pripadá 0,27 vraždy ( USA 0,06), 1,27 znásilnení (USA 0,32), 7,79 lúpeží (1,41 USA) a 11,11 prepadov (USA 2,91). Údaje za Bratislavu sú niekde zavesené na Štatistickom úrade, ale sú dobre ukryté, že ich je ťažko vypátrať v podobe, aké sú tie americké zverejnené tu.

Odporcovia proti megakasínu majú zrejme pravdu, pokiaľ poukazujú na zhoršenie pomerov v Bratislave a v Petržalke, ale cieľ v kasíne obsiahnuť celkové tržby Slovenska a ešte ich navýšiť o 33 miliónov  je vskutku vysoký. Dá sa samozrejme tento cieľ dosiahnuť, pokiaľ sa 1) Slovensko a Bratislava stane magnetom pre turistov, alebo 2) ak sa podarí megakasínu stiahnuť slovenských hráčov do svojich útrob. Riziko naplnenia  scenára dva, je tak nebezpečné pre existujúcich prevádzkovateľov herní, výherných hracích prístrojov, kasín a  videoterminálov v Bratislave, že si viem celkom živo predstaviť, že možno aj oni sú niekde v pozadí aktivít proti megakasínu v Petržalke. To je ale čistá špekulácia, ktorá je hypoteticky možná, ale nepodložená.

Už sa nepublikuje, čo by mohol zábavný komplex priniesť Bratislave a Slovensku, okrem odhadovaného nárastu kriminality. Pracovné miesta boli spomenuté, ale tiež tlak na služby, reštaurácie, hotely, dopravu by mohol prospieť bratislavčanom zlepšiť kvalitu života v meste. Predstava, že za Bratislavou vyrastie Las Vegas, je podľa môjho úsudku naivná predstava. Nikdy v Európe sa takýto projekt nepodaril, Las Vegas je z veľkej miery spoločensky dotované zákazmi hrania a hazardných hier naprieč USA. Ak by sa však podaril, znamenalo by to koniec množstva herní a výherných hracích prístrojov v Bratislave, čo by možno bratislavčania uvítali. Len na Dlhých dieloch v okolí Billy sú minimálne dve herne a množstvo hracích prístrojov umiestnených samostatne. Tieto by zrejme atrakciu Las Jarovce neprežili. Možným zánikom herní v Karlovej Vsi, by sme zrejme prišli o podiely na odvodoch z prevádzkovania hazardných hier, ale Karlovešťania by mohli len získať.

Napriek mediálnemu tlaku, občianskym aktivitám  a nesúhlasu Petržalky a mesta mne megakasíno neprekáža. Ocenil by som zábavný komplex na okraji Bratislavy s vodným svetom, kongresovým centrom, herňami a atrakciami, ale súčastne by som dúfal, že herne a automaty vymiznú z iných mestských častí a tam sa život zlepší. Počul som príbeh o chlapcovi, ktorý sa stal závislý na hracích automatoch. Dopracoval sa k tomu pomerne jednoducho. V herni na sídlisku mu prevádzkar dovolil hrať na dlh. Chlapec - mladý muž bol presvedčený, že teraz už vyhrá a peniaze vráti. Občas vyhral a chcel viac. Keď už bol dlh vysoký, ochranka ho „zmáčkla" a od rodičov dostali peniaze. Bolo však už neskoro, chlapec bol závislý a dnes sa na to snaží zabudnúť v liečebni. Toto by sa určite v megakasíne nestalo, pretože prísny medzinárodný menežment, by nikdy nedovolil hrať nikomu (študentovi) na dlh. Je to v rozpore s etikou, s dobrými mravmi a s princípmi zodpovedného hrania. Spoločnosť, ktorá prevádzkuje hazardný priemysel na celom svete by si takéto mafiánske spôsoby nemohla dovoliť.

Na druhej strane, ak občania nechcú kasíno a celý komplex, tak je v rozpore s akýmikoľvek dobrými mravmi postaviť komplex nasilu. Bude zaujímavé sledovať, kto v tomto súboji zvíťazí. Obávam sa však, že argumenty už idú bokom, oči už skrvaveli a diskusia bude ťažká. Na spravodlivé rozhodnutie by však bolo dobré uvažovať aj nad súvislosťami, nielen tasiť plamenné meče.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?